Smartphony a Čína? Originalitu nečekejte! 1/3

17. dubna 2013 v 16:40 | Tukan

I když nerad píšu dlouhé články nebo recenze, rozhodl jsem se dnes udělat vyjímku a zaměřit se na asi nejpalčivější problém současných výrobců smartphonů. Jak jste již z nadpisu mohli vyčíst tématem je výroba "kopií" úspěšných smartphonů renomovaných značek, Čínskými firmami.

V poslední době se stalo zvykem, že každý ať už více či méně úspěšný a známý výrobek má svoji čínskou kopii a jedno jestli se jedná o plyšového medvídka nebo třeba automobil. Hlavním problémem je, že dané kopie nebudou nikdy disponovat původními vlastnostmi originálního výrobku. Ať už se jedná o zdravotní nezávadnost nebo třeba funkčnost vždy se něco najde na čem se dá uštřit, ale přesto na tom něco vydělat. Samozřejmě vše na úkor spotřebitele. A bohužel i když se třeba otrávíte ze špatné barvy na hrníčku, firma je prakticky nepostižitelná a kolikrát to nakonec dopadá tak, že odškodnění musí zaplatit firma, od které byla daná věc okopírována.

Ovšem to jsme trochu vybočili od původního konceptu článku. V tomto článku, jak už jsem výše zmínil bych se chtěl zaměřit na nadměrné kopírovací schopnosti čínských firem na poli smartphonů a tabletů.

Někdy zůstává až rozum stát nad vynalézavostí těchto firem, které dokáží okopírovat design z představených konceptových renderů a podle nich zhotovit vzhledově totožnou kopii ještě před vydání originálu. Ale tímto ovšem veškerá totožnost končí. Po technické stránce už je jedná o třídu až dvě třídy horší výbavu. To by až zas tak nebolelo, protože konečná cena je třeba i o 10 000 Kč nižší, ale je tu mnoho rizik.

Výrobu těchto kopií bych přirovnal ke klonování živých organismů. U živých organismů se při klonování po několika generacích objeví problémy s funkčností organismu až nakonec už budou problémy natolik velké, že už je nepůjde dál klonovat. U kopií smartphonů jsou tyto problému už od prvního kusu, tzn. jejich vlastnosti se nezhoršují, ale už jsou špatné od začátku. Mezi známe problémy u těchto kopií patří následující věci.

- Po čase používání dotyková vrstva přestává reagovat
- Displej se rychle poškrábe a snadno praskne nebo se rozbije úplně
- Baterie po čase začne ztrácet svoji kapacitu
- Přehřívání vedoucí k tavení plastových součástek, včetně displeje
- Šance, že se smartphon při nabíjení vznítí. Roste časem používání
- Často neoptimalizovaný systém, znesnadňující používání
- Levné součástky jsou náchylnější k rozbití, tudíž stačí jeden neopatrný pohyb a...konec
- Absence Google Play (kolikrát bez alternativních možností instalace)
- Absolutní nevoděodolnost a neprachuvzdorn (stačí chvilka ve vlhčí místnosti a...konec)
- Průměrná doba životnosti těchto zařízení je zhruba půl roku. U lepších kopií až 1 rok

Problémů je ve skutčnosti mnohem více, ale tyto jsou asi tak nejvíve rozšířené a charakterizují tak tyto kopie. Samozřejmě ne všechny kopie trpí těmito problémy. Existují i takové, které disponují kvalitnějšími součástkami a někdo nad jejich výrobou zapojil mozek, ale to jsou pouze světlé vyjímky.

To by bylo asi tak všechno k problémům. Pojďme se tedy podívat co nám tito "alternativní" výrobci nabízí. V závorce jsou vždy uvedeny firmy, od kterých je kopírováno.

Goophone (Samsung, Apple, HTC)

Zajímavosti: - Firma vytvořila kopii iPhonu 5 s Androidem.
- Zažalovali Apple za to, že iPhone 5 vypadá stejně jako jejich GooPhone I5, který byl zhotoven podle prezentačních materiálů od Applu, ale byl vydán asi o měsíc dříve.

Jedná se o Čínskou firmu kopírující výhradně vlajkové lodě renomovaných výrobců. Na kontě má již mnoho klonů jak s androidem tak i s iOSem. Známa je hlavně díky absurdním soudním žalobám, které podala na Apple, který měl údajně "okopírovat" vzhled jejich Goophone I5. Spor samozřejmě prohráli a sami ještě platili pokutu. GooPhone patří k těm více "kvalitnějším" značkám. Firma má na kontě následující modely.

GooPhone One


Jak již z názvu vyplývá jedná se o kopii modelu HTC One. Telefon byl představen s přibližně 14-denním náskokem před originálním HTC One. Jak bývá zvykem společný s HTC One je pouze vzhled. Specifikace jsou následující.

- Dual-SIM
- 4,7" displej s rozlišením 1280 x 720
- 4-jádrový procesor MediaTek MT6589 s taktem 1,3 GHz
- 1 GB RAM
- 13 Mpx fotoaparát
- Systém Android 4.1 s pokusem o napodobení Sense 5 (ve výsledku se ale podobá něčemu jako hodně podivné verzi MIUI)


Na tomto modelu oproti HTC One nenajdete ani kousek hliníků, přítomen je pouze plast. Cena byla nastavena okol 300 $.

GooPhone i5/i5S


Jak už bylo napsáno v zajímavostech. Jedná se o kopii iPhonu 5 se systémem Android s jakousi nadstavbou napodobující launcher iPhonu 5. Nadstavba je vcelku zdařilá oproti zmršené kopii HTC Sense 5. Po technické stránce se znovu jedná o nižší třídu. Stejně je to i s cenou, která je opravdu na nízkých 99 $. Telefon má následující specifikace. Zajímavostí tohoto modelu je logo na zadním krytu, které nápadně připomíná logo pro Android 3.1 Honeycomb.

- 4" IPS displej
- 2-jádrový procesor MediaTek MT6577, s taktem 1 GHz
- 512 MB RAM
- 5 Mpx fotoaparát
- 1200 mAh baterie
- Systém Android 4.1 s iOS 6 launcherem

Existují 2 verze tohoto modelu I5 a I5S. I5 je oproti I5S mírně lepší. Disponuje 4-jádrovým procesorem Tegra 3, 1 GB RAM, 8 Mpx fotoaparátem ovšem na úkor systému, kterým je pouze Android ve verzi 4.0.3 rovněž s iOS 6 launcherem. Jedinou záhadou je pro mě cena. U modelu I5S je cena 99 $. Na druhou stranu u I5 je cena pouze o 10 $ vyšší tedy 109 $, což mi k vzhledem k daleko lepší výbavě moc nesedí.

GooPhone i4


A to by nebyl GooPhone aby okopíroval i nejočekávanějšísmartphone letošního roku, a to Samsung Galaxy S IV. Opravdovým triumfem této kopie jsou její specifikace a nízká cena, která činí zhruba 6 000 Kč. Specifikace jsou následující.

- 5" displej s FullHD rozlišením (1920 x 1080)
- 4-jádrový procesor MTK MT6589 s taktem na 1,2 GHz
- 2 GB RAM
- Interní paměť 32 GB se slotem na microSDHC karty do 64 GB
- GSM/WCDMA, Bluetooth 2.1, Wi-Fi 802.11 b/g, GPS/A-GPS
- 13 Mpx fotoaparát
- 2 Mpx přední kamerka
- 2700 mAh baterie (větší kapacita než u SGS IV)
- Systém Android 4.2.1 s kopií TouchWiz

Příznivá cena a slušný výkon by měl jistě zajistit vcelku vysoký odbyt tohoto smartphonu. Prodej by měl být zahájen někdy tento týden, ovšem pouze v Číně.

Tak a toto je konec první části o Čínských kopiích telefonů. Článek jsem se rozhodl rozdělit na 3 části z důvodu velkého množství materiálů a značek těchto "kopírantů". Na příští díl se můžete těšit příští týden. V příštím díle se podíváme na firmy HDC a Ebera + do ruky se mi dostal čínský SciPhone tak o něm taky něco napíšu.Zdroje:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama