Listopad 2013


Android 4.4 - Kompletní shrnutí

7. listopadu 2013 v 18:24 | Tukan |  Android - Novinky

Minulý týden byl v tichosti představen nový Android 4.4 KitKat o tom co přináší popřípadě velypšuje se již napsalo mnoho, ale já bych rád vše shrnul do jednoho článku. Uvedu zde i postřehy uživatelů a samozřejmě seznam telefonů, které dostanou upgrade na 4.4 KitKat.

Vzhled


V novém systému Android se toho po vzhledové stránce změnilo relativně mnoho. Uživatelské prostředí bylo lehce upraveno aby odpovídalo politice Google, která se snaží o celkévé zjednodušení vzhledu jak systému Android tak i všech aplikací. Takže si můžeme povšimnout průhledné notifikační lišty, průhledného panelu softwarových tlačítek, bílých informačních ikonek., průhledného pozadí v seznamu aplikací a celkového odstranění všelijakých zbytečností z celého prostředí. Dále pak stojí za zmínku zamykací obrazovka, kde byla omezena podpora widgetů až na widget fotoaparátu, který lze vyvolat tahem doleva. V launcheru se také udála celkem zásadní změna v uspořádání uživatelských ploch. Nyní se widgety apod. budou umisťovat pouze na plochy na pravé straně od hlavní plochy. Levá je vyhrazena pro Google Now. A jako s každou verzí systému tak i zde Google "přibalil" několik nových zajímavých pozadí plochy.

Aplikace pro telefon a SMS


Telefoní aplikace doznala mnoha změn ať už po vzhledové tak i po funkční stránce. Po zapnutí telefoní aplikace Vás neuvítá velký číselník jak tomu bylo u Androidu 4.3, ale obrazovka s několika různými funkcemi. Úplně nahoře je lišta pro vyhledávání kontaktů a také nově i různých míst. Například když si budete chtít objednat pizzu tak zadáte "pizza" a aplikace Vám najde nejbližší pizzérie od Vaší polohy a nabídne Vám na ně kontakt. V současné době tato funkce v ČR bohužel nefunguje. Pod lištou se dále nachází poslední volaný kontakt a pás karet s nejvíce volanými kontakty a nakonec samotný seznam kontaktů. Úplně naspodu se pak nachází tlačítko pro vyvolání číselníku, který se ale příliš nezměnil, až na to, že už nezabere celou obrazovku, ale pouze její část.Hlavní aplikací pro SMS v nové verzi systému je aplikace Hangouts, kterou určitě mnoho z Vás již bude znát. Ale bát se nemusíte, že by se z Hangouts stal pouze SMS klient. Původní funkce Hangouts byla zachována. Takže při posílání zpráv máte možnost buď poslat klasickou placenou SMS nebo poslat zprávu přes Hangouts (to funguje pouze za předpokladu, že zprávu budete posílat na Hangouts druhé osoby. Hangouts bohužel nebude fungovat jako free SMS klient). Upřímně to jako moc dobrý krok kupředu nevidím a některé by to při přechodu ze straších verzí systému Android mohlo pěkně zmást. Ale v současné době se začínají objevovat aplikace, které vrací původního messengera zpátky. Příkladem takové aplikace je 8SMS.Chytrý asistent GoogleNow

Google now se do nového Androidu vecpal kam jen mohl. Hlavní změnou asi bude přítomnost GoogleNow přímo v launcheru. Do GoogleNow jste se dříve mohli dostat pouze dvěma způsoby. Prvním ze zamykací obrazovky swipnutím zámkem nahoru a druhým při tapnutí na lištu Google na domovské obrazovce. Nyní k těmto dvěma způsobům přibývá další a to tahem prstu doprava na domovské obrazovce. Jestli je to praktické nebo ne to se ukáže až časem, ale v současnosti za tento krok Google moc ovací neschytává. Dále do GoogleNow byli integrovány nové karty, (televizní program, sportovní utkání) ale na ty můžeme v ČR zapomenout. Bohužel.


"Ok Google"

Vyslovením této fráze vyvoláte hlasového asistenta, který Vám pomocí vyslovených frází prohledá internet a zobrazí výsledku v GoogleNow. Osobně se mi tento prvek velice líbí a určitě přijde vhod, když budete potřebovat něco rychle najít.Tisk z telefonu

Dříve pokud jste chtěli něco z mobilu tisknout jste museli telefon připojit k PC a přes PC až tisknout. Tomu už ale odzvonil zvonec a nyní můžete tisknout z telefonu o stošest. Nová funkce se nazývá Google Cloud Print. Z názvu jistě je možné vyčíst, že není až tak úplná pravda, že se bude tisknout přímo ze zařízení, ale z Google Drive, tedy cloudového úložiště. Ovšem to ještě není vše. Google přidal funkci, kde si můžete dodatečně vybrat kolik kopií či stránek chcete tisknout nebo třeba najít tiskárny v dosahu. Google také zapracoval na zebezpečení celého procesu.


Správce souborů

Správce souborů v čistém Androidu do teď chyběl. Zdá se, že Google vyslyšel přání komunity a do Androidu 4.4 zabudoval vlastního správce souborů. Z funkcí toho není příliš co k popsání. Ve zkratce, dokáže vše co se od Správce souborů dá očekávat.Zamykací obrazovka

Jak už jsem výše psal, zamykací obrazovka je poměrně nezměněna. Jedinou novinkou je omezení widgetů a widget fotoaparátu. Další novinkou je obrázek alba na celou obrazovku (ne jako ve starších verzích od 4.1 kdy se obrázek alba na zamykací obrazovce ukázal, ale pouze ostřižený a velmi tmavý) při přehrávání hudby.


Vylepšený multitasking

Google započal svou pouť o opravdové zrychlení systému projektem "butter", který se poprvé objevil v Androidu 4.1. Nyní po mnoha vylepšeních se Google chlubí mnohem rychlejším multitaskingem než kdy předtím. Zda tomu věřit nebo toť otázka. Osobně jsem zvědav jak na tom bude systém po delším běhu než jeden den.


Další novinky

- Krokoměr
- Vylepšení NFC
- Vylepšení Bluetooth
- Popdpora infraportů
- Podpora Bluetooth MAP
- Podpora Chromecast
- Nahrávání obrazovky
- Low Power Format
- Optimalizace pro 512 MB zařízení
- Emotikony "Emoji"
- Kanceláský balík QuickOffice
- Podpora více senzorů
- Certifikace Miracast
- Vylepšený výkon GPU
- Vylepšené OpenGL 2.0

Telefony co dostanou Android 4.4 KitKat (nekompletní seznam)

Google
- Nexus 4 (do několika týdnů)
- Nexus 7 (2012) (-//-)
- Nexus 7 (2013) (-//-)
- Nexus 10 (-//-)

HTC
- HTC One (ještě tento rok)
- HTC One Max ěv prvním čtvrtletí 2014)
- HTC One Mini (v prvním čtvrtletí 2014)

SONY
- Xperia Z1 (???)
- Xperia Z Ultra (???)
- Xperia Z (???)
- Xperia M, SP (Zde není aktualizace na 100% jistá)

Samsung
- Galaxy S IV (Na začátku příštího roku)
- Galaxy S IV mini (po aktualizaci S IV)
- Galaxy S III (do konce prvního čtvrtletí 2014)
- Note III (Na 50% ještě letos)
- Note II (do konce prvního čtvrtletí 2014)
- S III mini, trend, camera a další se pravděpodobně aktualizace nedočkají. (Nanejvýš na 4.3 Jelly Bean)

LG
- Optimus G2 (tento nebo příští měsíc)
- Optimus G Pro (první čtvrtletí 2014)

Vše není na 100% jisté a případná data se mohou měnit a upřesňovat. Tento seznam berte pouze orientačně.

Závěr

Bohužel jsem ještě neměl tu čest zažit Android 4.4 KitKat na vlastní kůži, ale podle recenzí a videí se jedná o velice povedený systém, který podle mého názoru bude roven stáremu Androidu 2.3.

+ Rychlejší systém
+ Jednodušší vzhled
+ Vylepšení aplikací
+ Google experience launcher
+ Mnoho nových vylepšení a funkcí
+ Podpora pro low-end zařízení*
+ Hlasový asistent


- Mnoho věcí nezměněno
- Problémy se zabezpečením
- Ne příliš vhodně umístěný GoogleNow v launcheru
- SMS a Hangouts v jednom = zmatek
- Podpora pro low-end zařízení*

*(Záměrně jsme zmínil podporu low-end zařízení jako klad i zápor. Klad proto, že Google myslí i na levná zařízení. Zápor protože je známým trendem, že výrobci na levné modely sází starší systémy a současní výrobci těžko budou poskytovat podporu pro rok a více stará zařízení.)